Wabis | Çatı Sistemleri Preloader Logo

HAKKIMIZDA

Polonya’da, 1999 yılında bir aile şirketi olarak Çatı Malzemeleri üretimi üzerine faaliyetlerine başlayan Wabis, kısa zamanda, kendi geliştirdiği çatı sistemlerini üreten büyük bir firma haline gelmiştir.


İLETİŞİM

0 850 532 99 27

satisdestek@wabis.com.tr

İSTANBUL İRTİBAT OFİSİ: İSTANBUL İRTİBAT OFİSİ - Mecidiyeköy Mahallesi Çevirmeci Caddesi No: 70/24 Ortaköy – İstanbul

Wabis | Blog - ÇATI ÇEŞİTLERİ ve ÇATI SİSTEMLERİ
27 Ekim 2023

ÇATI ÇEŞİTLERİ ve ÇATI SİSTEMLERİ

Çatı Nedir: Binaların en üst katının üstünde bulunan ve binayı hava koşullarından ve diğer dış ortam koşullarından bir üst kabuk gibi koruyan yapıdır. Çatı Sistemi Ne Demek: 
 Çatıyı oluşturan tüm malzeme ve oluşan katmanların tümüne çatı sistemi denmektedir. Bu malzeme ve katmanlara şu şekilde sıralanabilir; Taşıyıcı, Buhar Kesici, Isı yalıtım Katmanı, Su yalıtım Katmanı, Havalandırma Katmanı, Çatı Kaplama Malzemeleri. Çatı Çeşitleri Nelerdir: Önce çatıların hangi özelliklerine göre çeşitlendiklerine bakalım: 1-Dış şekillerine göre 2-Konstrüksiyonlarına (Taşıyıcı Malzeme) göre 3- Örtü Malzemelerine göre ( En yaygını Kiremit Çatlardır) 4- Eğimlerine göre Çeşitlendirilir ve isimlendirilirler. Bütün çatı çeşitlerinin kendilerine özgü yapımları ve korumaları vardır. DIŞ ŞEKİLLERİNE GÖRE ÇATI ÇEŞİTLERİ 1- Beşik Çatı Beşik Çatı 2- Tek Eğimli Çatı ( Rahle)

Tek Eğimli Çatı (Rahle)
Tek Eğimli Çatı (Rahle)
 

3- Kırma ÇatıKırma Çatı
Kırma Çatı
 

4- Topuz Çatı ( Çadır Örtüsü) Topuz Çatı ( Çadır Örtüsü) 5- Mansard Çatı

Mansard Çatı
Mansard Çatı
 

6- Haç Biçimli Çatı 7- Sivri Çatı ( Kule) Sivri Çatı ( Kule) 8- Kubbe Çatı

Kubbe Çatı
Kubbe Çatı
 

9- Tonoz Çatı

Tonoz Çatı
Tonoz Çatı
 

10- Şed Çatı 11- Katlanmış Plak 12- Düz Çatı ( Teras)   KONTRÜKSİYONLARINA GÖRE ÇATI ÇEŞİTLERİ 1- Oturtma 2- Asma 3- Kafes Kiriş 4- Dolu Gövdeli Kiriş 5- Masif Plak 6- Kabuk ÖRTÜ MALZEMELERİNE GÖRE ÇATI ÇEŞİTLERİ 1- Taş 2- Saz 3- Toprak 4- Kremit 5- Metal 6- Asfalt 7- Cam 8- Plastik ISI YALITIM UYGULAMASINA GÖRE ÇATI ÇEŞİTLERİ 1- Sıcak Çatı 2- Soğuk Çatı